HDPE/PE Butt Socket Fusion Reducing Equal Electrofusion Tee with OHSAS18001 Certificate
Ningbo Qianxiang Huiya International Trade Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Model NO. : NB-QXHY
Lateral : 90°Tee
Head Code : Round
Wall Thickness : STD
Finish : Black Painting
Technics : Welded
Pressure Rating : 6000LBS
Standard : DIN
Certification : ISO, API, CE
Connection Like : Welding Type
Quality : 100% New Material, High Quality
Color : Black
Pressure : Pn6, Pn8, Pn10, Pn12.5, Pn16, Pn20
Service Life : Over 50 Years
Certificate : ISO14001, OHSAS18001, ISO9001, CE
Transport Package : Plastic Bag, Cartons or Customized
Specification : 20-355mm
Trademark : NB-QXHY
Origin : China(Mainland)
HS Code : 00000000
Supply Ability : 50000 PCS/Month
After-sales Service : Provide Replacement Services
Warranty : 1-2 Years
Type : Equal and Reducing
Connection : Welding
Material : HDPE
Shape : Equal/Reducing Tee
Customization : Available | Customized Request
MOQ : 1pc
Packaging Details : Customized
Delivery Time : 5-8 days
Payment Terms : L/C,T/T
Contact Now
Wholesale HDPE/PE Butt Socket Fusion Reducing Equal Electrofusion Tee For Pipe Fitting System
1. Product Description and Feature
(1). Black PE pipe fitting UV resistant, aging resistance, the long service life of 50 years.
Size Various Size
Usage Oil pipe, gas pipe, liquid delivers
Specifications 1. Butt fusion HDPE pipe fittings, from 50mm to 1100mm.
2. Socket fusion HDPE pipe fittings, from 20mm to 315mm.
3. Electrical fusion HDPE pipe fittings, from 20mm to 800mm.
2. Product Size
Item Size PCS /CNT Gross Weight/CTN SDR11 (kg) Vol./CTN
socket reducing coupling 25×20 1500 24.0 0.093
32×20 1400 29.5 0.093
32×25 1000 21.5 0.093
socket equal couping 20 1500 16.0 0.053
socket elbow 45° 20 1000 16.0 0.0533
socket reducing tee 25×20×25 800 34.0 0.093
socket equal tee 20×20×20 1000 21.7 0.08
socket elbow 90° 20 1000 16.5 0.0533
socket female adapter 20×1/2" 300 15.3 0.025
32×1" 100 16.5 0.025
63×2" 40 17.7 0.025
socket male adapter 20×1/2" 300 16.8 0.025
32×1" 100 18.8 0.025
63×2" 40 19.4 0.025
socket female tee 20×1/2" 150 11.0 0.025
32×1" 50 11.0 0.025
socket male tee 20×1/2" 150 12.0 0.025
32×1" 50 13.5 0.025
socket female elbow90° 20×1/2" 300 16.5 0.025
32×1" 75 14.3 0.025
socket male elbow90° 20×1/2" 250 16.8 0.025
32×1" 75 17.0 0.025
Socket End Cap 20 2500 14.0 0.053
socket washer 40 200 10.5 0.0533
PE Female Union 20×1/2" 250 27.0 0.025
32×1" 100 21.1 0.025
63*2" 20 24.2 0.025
PE male Union 20×1/2" 250 29.8 0.025
32×1" 100 24.7 0.025
63*2" 20 27.3 0.025
stop valve 20 100 18.3 0.025
PE-Steel Male Thread Adapter 32x1" 50 25.5 0.025
63×2" 15 23.4 0.025
3. Packaging and Application
4. Our Other Products
5. Our Certificate
6. Our Factory
7. Our Service
A: Advantage
(1) High pressure can stand: PN10, PN16, PN35, PN40; 150psi, 235psi etc, as customers' request;
(2)Well and high quality control, within 1% leakage;